Na udaru odloženo plaćanje

Bez autora
May 27 2013

Međusobna plaćanja preduzeća ograničena su na 60 dana, a prvi rokovi - ističu. Limitiranje rokova plaćanja trebalo bi da smanji nelikvidnost privrede i spreči poremećaje na tržištu, ali sumnje da će se efikasno primenjivati, nisu bez razloga. Preduzeća sa problemima će teško plaćati obaveze u predviđenim granicama, kada to nisu uspevala u do juče mnogo dužim i komfornijim. Pritiskom na njih još više će se ugroziti njihova likvidnost i sve izvesnije pretvarati u nesolventnost. Privreda je prošlu godinu završila sa oko 46.000 blokiranih firmi i zvaničnom stopom neneplativih potraživanja banaka od 19,6 odsto od ukupno odobrenih kredita preduzećima. Stvarni procenat još je veći. Striktnom primenom novih zakonskih normi, najveći udar će pretrpeti: prodavci bele tehnike, robe široke potrošnje i sitni trgovci, a preko njih i siromašniji slojevi stanovništva navikli na najrazličitije oblike odloženog plaćanja, od kreditnih kartica do potrošačkih čekova i piljarskih svezaka.

Na udaru odloženo plaćanjeMeđusobna plaćanja preduzeća ograničena su na 60 dana, a prvi rokovi - ističu.

Limitiranje rokova plaćanja trebalo bi da smanji nelikvidnost privrede i spreči poremećaje na tržištu, ali sumnje da će se efikasno primenjivati, nisu bez razloga. Preduzeća sa problemima će teško plaćati obaveze u predviđenim granicama, kada to nisu uspevala u do juče mnogo dužim i komfornijim. Pritiskom na njih još više će se ugroziti njihova likvidnost i sve izvesnije pretvarati u nesolventnost.

Privreda je prošlu godinu završila sa oko 46.000 blokiranih firmi i zvaničnom stopom neneplativih potraživanja banaka od 19,6 odsto od ukupno odobrenih kredita preduzećima. Stvarni procenat još je veći.

- Striktnom primenom novih zakonskih normi, najveći udar će pretrpeti: prodavci bele tehnike, robe široke potrošnje i sitni trgovci, a preko njih i siromašniji slojevi stanovništva navikli na najrazličitije oblike odloženog plaćanja, od kreditnih kartica do potrošačkih čekova i piljarskih svezaka - kaže Branko Živanović, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji.

- Strahujem da kombinacija nezadovoljstva zbog nerešenog pitanja nagomilanog dojučerašnjeg duga, koji kao da novi zakon oslobađa s jedne strane, a naglašen entuzijazam u naplati dolazećeg s druge, privredu može gurnuti u još veće probleme, a zakon prilično obesmisliti.

Redovnost i izvesnost plaćanja, kako kaže Živanović, trebalo bi da značajno smanje takozvani gotovinski ciklus preduzeća, imajući u vidu da prosečno vreme naplate u Srbiji nije manje od 120 dana. Prepolovljeni rokovi naplate, redukovan gotovinski ciklus i disciplinovanje javnih preduzeća i grosista (u prvom redu velikih trgovinskih lanaca), značajno će povećati prvo likvidnost a zatim i solventnost ključnog dela privrede - malih i srednjih preduzeća, koji su njen noseći deo. Naime, teret kreditiranja velikih, koji su do juče nosila mala i srednja preduzeća, ravnomerno će biti raspodeljen u trouglu s poslovnim bankama.

- Ne delim optimizam da će njegova dosledna primena biti lako sprovodljiva a da to ne izazove kritične posledice koje ga mogu obesmisliti - smatra Živanović.

- Naizgled će sve ovo imati značajne katalizatorske efekte i podići opštu privrednu likvidnost. Ali, radikalna primena zakona može da izazove niz negativnih efekata i samo produbi recesiju.

Opet kašnjenje

- Ambiciju države i javnog sektora da svoja dugovanja likvidiraju u rokovima od 45 dana treba pozdraviti - ističe prof. Živanović.

- Pretpostavljam da će oni to u prvi mah i činiti. Država se, realno, i zadužila emitovanjem hartija u poslednje vreme, tako da rezervoar likvidnosti postoji. Međutim, dalje zaduživanje kao i stalno rastuće deficitarno finansiranje budžeta uskoro moraju prestati. Sužavaće se kapacitet države i javnog sektora da poveriocima iz redova domaće privrede plaćaju na vreme, pa će i početni entuzijazam, moguće, splasnuti. Može se očekivati da će tada ponovo početi da se kasni.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik